Flaş Haber
Sayfa / Bilgi Forumu / Klima Neden Patlar

Klima Neden Patlar

KLİMA NEDEN PATLAR?

Yaz mevsiminde olmamız dolayısıyla ev ve iş yerlerinde klima kullanımı oldukça yaygın. Dolayısıyla klima patlaması olaylarına da sıklıkla rastlanıyor.

Her şeyden önce, klimanın patlaması milyonda bir ihtimaldir. Bununla birlikte eğer klima patlamasıyla karşı karşıya kalındıysa birtakım sebepleri olabilir;

-Fazla gaz verilmesi nedeniyle gaz sıkışması meydana gelebilir.

-Dış ortam sıcaklığı arttığında basınç yükselmesi yaşanabilir.

-İlk montajda ve ileriki dönemlerde gaz şarjları sırasında sisteme vakum yapılmamasından dolayı da böyle bir sıkıntı yaşanabilir.

-Gaz şarjı sırasında manometre cihazının doğru şekilde kullanımı oldukça önemlidir.

KLİMA GAZI NEDİR?

Isıtmayı ve soğutmayı sağlayan R410a gaz, iklimlendirme sektörlerinin en çok kullandığı gazdır ve cihazların soğutma performansını artırmaya yarar.

R410A gazlar günümüzde yeni nesil tüm klimalarda kullanılmaktadır. Ancak R410 gaz fiyatı, R22 gazlara oranla yüksektir. Yine de ucuz diye R22 gaz ile üretilen klimaları satın almamak gerekir.

R410a gaz, soğutucu gazlar arasında en güçlülerden olduğu için R22’ye göre basıncı da daha büyüktür. Montaj ve servis işlemleri sırasında yapılacak olan yanlış uygulamalar bu nedenle ciddi arızalara ve yaralanmalara neden olabilir. Bu nedenle R410a nasıl kullanılır ve montajı nasıl yapılır bilmek gerekir.

Diğer Servisimiz

Koronavirüs sürecinde ‘klima’ uyarısı

Koronavirüs sürecinde ‘klima’ uyarısı Dicle Üniversitesi Çocuk Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

7X24 ACİL SERVİS

Watch Dragon ball super